„Biblioteka jest bramą w czasie”

Carlos María Domínguez

Biblioteka im. Henryka Kulińskiego w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku

Wiadomo nie od dziś, że książki przenoszą czytelników w inny wymiar rzeczywistości. Literatura to jedno z największych dziedzictw ludzkości, które   przekazywane z pokolenia na pokolenie uczą, bawią, wychowują. Mądrość wieków uwieczniona na kartach ksiąg i książeczek umożliwia poszerzanie horyzontów poznawczych, a także uczy samodzielnego myślenia. Biblioteki bez wątpienia można zatem nazwać świątyniami wiedzy.

Nasza szkoła posiada jedną z najbardziej nowoczesnych pracowni bibliotecznych w całym regionie. W jej skład wchodzi obszerna czytelnia z kilkunastoma stanowiskami komputerowymi z dostępem do internetu. Na wyposażeniu czytelni jest także rzutnik oraz kino domowe. Odbywają się tu zajęcia dydaktyczne z przysposobienia informacyno-czytelniczego oraz organizowane są wydarzenia czytelnicze.

Sercem biblioteki jest księgozbiór z przesuwnymi regałami, który liczy ponad 12 tys. woluminów. Do dyspozycji uczniów mamy literaturę piękną, literaturę faktu, literaturę popularnonaukową. Każdy uczeń znajdzie tutaj coś dla siebie. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, księgozbiór biblioteczny wzbogacił się dodatkowo o prawie tysiąc książek – nowości wydawniczych, lektur, opracowań literackich.

Szkolna biblioteka podejmuje szereg działań związanych z promocją czytelnictwa. Organizowane są wydarzenia szkolne i pozaszkolne. Przy bibliotece działa Aktyw Biblioteczny, a od dwóch lat także szkolny teatr „Ad Rem”, który ma na swoim koncie kilka ciekawych przedstawień. Dzięki tym inicjatywom młodzi ludzie mają możliwość doskonalenia swoich talentów aktorskich. Ogólnopolskie akcje czytelnicze, takie jak: „Narodowe Czytanie”, „Noc Bibliotek”, „Tydzień Bibliotek”,Bookcrossing”, „Jak nie czytam, jak czytam”, „BohaterOn” – w nowatorski i niekonwencjonalny sposób umożliwiają uczniom obcowanie z dziełami literackimi.

Współpraca z placówkami kultury: Chmielnickim Centrum Kultury,  OEM „Świętokrzyskim Sztetlem”, Biblioteką Pedagogiczną w Kiecach, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką Filia w Busku-Zdroju, czy też Świetlicą „Caritas” –  owocują wieloma inicjatywami,  w których bardzo aktywnie biorą udział nasi uczniowie.

Drogi kandydacie!

Jeżeli chcesz rozwijać swoje talenty pisarskie i aktorskie; udzielać się społecznie  i pomagać innym; poznawać tajniki literatury, zdobywać wiedzę i  jednocześnie dobrze się bawić – zapraszamy gorąco do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną.

Jesteśmy także na portalu społecznościowym Facebook – „Wirtualna Biblioteka Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku” (link).